2 sierpnia 2016

Kardynał Franciszek Macharski

Czasami popadamy w ocenę jak marny jest ten świat, którym rządzą niskie wartości, wręcz popędy, że deprecha dopada normalnie.

Tymczasem wśród nas można spotkać naprawdę wielkich ludzi, dzięki którym dzieją rzeczy wielkie, budujące na wiele lat. Taką osobą z całą pewnością był kard. Macharski.

Stowarzyszenie Nasza Arka powstało dla realizowania istoty działania naszej Wspólnoty Wiara i Światło. Najkrócej pisząc, chcemy zrobić Arkę w Elblągu.

Początki tej idei sięgają lat 60-tych XX w., kiedy to Jean Vanier spotkał osoby z niepełnosprawnością intelektualną izolowane w zakładach dla psychicznie chorych. Z inspiracji dominikanina Thomasa Philippe'a, postanowił coś dla nich zrobić.

Kupił dom, nazwał go Arką (L'Arche), zaprosił tam do wspólnego życia dwóch mężczyzn: Raphaela i Philippa. Dostrzegł, że relacja z ludźmi z niepełnosprawnością intelektualną uzdalnia do rozwoju i wewnętrznej zmiany. Okazało się, że nie tylko są obiektami dobroczynności, ale mogą coś zaoferować. I tak to się zaczęło.

W Polsce zaczęło się we wrześniu 1981 r., kiedy to Małe Siostry Jezusa, właśnie kard. F. Macharski oraz Federacja L'Arche, kupili dom w Śledziejowicach k. Krakowa.

W Elblągu pierwsza Wspólnota Wiara i Światło, z inspiracji ks. A. Śnigiera, powstaje w 1992 r. Tak zaczyna się marzenie o Arce.

Gdzie i kim, byliby niepełnosprawni intelektualnie w Polsce, bez kard. Macharskiego trudno zgadnąć. Ale z pewnością pomógł im odzyskać godność osobistą i wprowadził na drogę traktowania jak zwykłych ludzi mających prawo do swojego zwykłego życia. Jest jeszcze wiele do zrobienia, ale i wiele się zmienia. Coraz głośniej słychać jaką rolę spełniają w życiu swoich rodzin i jak wiele potrafią zaoferować rodzicom i tym, którzy chcą z nimi żyć na zwykłych warunkach.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz