Dostępny Elbląg

Dostępny Elbląg to kolejny projekt Stowarzyszenia Nasza Arka, w którym, w zgodzie z naszym Statutem (rozdz. 2, § 9) będzie znoszenie barier i łamanie stereotypów w integracji osób niepełnosprawnych do społeczności Elbląga, naszego kraju i świata całego :)

Kiedy mówimy o barierach, zazwyczaj mamy na myśli bariery architektoniczne i osoby poruszające się na wózkach, o kulach lub przy pomocy laski. Nie myślimy o takich ludziach jak Madeline Stuart, czy Tim Harris. Większość z nas nawet nie przypuszcza, że anioły mogą mieć zespół downa. Rzadko pamiętamy, że Ludwig van Beethoven stał się głuchy, ale nadal tworzył swoją muzykę. No, a najsłynniejsi piraci chodzili o drewnianej nodze ;)

Celem projektu Dostępny Elbląg jest zmiana wizerunku osób niepełnosprawnych, zauważenie, że to również są ludzie aktywni, kreatywni, pogodni i zadowoleni z życia, i humorzaści. Ale przy ich złym humorze wpadamy w poczucie winy. Choć w stosunku do zwyczajnych, zazwyczaj wybieramy złość.

Wszyscy musimy zacząć pamiętać, że wózek, kule, czy laski to nie jest syndrom niepełno- sprawności, ale jej przełamania. Czasami trzeba to przypominać i tym, którzy z jakichś losowych przyczyn muszą zacząć się poruszać dzięki tym gadżetom. O okularnikach nikt już nie mówi "ślepak" tylko dlatego, że ma okulary. Ślepak to ten, który okularów nie nosi.

Również osoby z zespołem downa, jak widać po pokazanych tu (zaledwie dwóch) przy- kładach mogą robić rzeczy zwykłe, jeżeli tylko mają po temu warunki. A te warunki to, przede wszystkim, pozwolić im żyć i kształtować się w wolności wyboru. Oni pewnie nie dadzą się wtłoczyć w zwykły tryb edukacji, ale przekreślanie ich tylko z tej przyczyny, jest zwykłym błędem wynikającym z eugeniki. Pseudonauki, która świetnie wpisywała w chore umysły twórców faszyzmu i komunizmu.

W ramach Dostępnego Elbląga chcemy przyłączyć się do akcji "Przybij piątkę" poznań- skiego Stowarzyszenia Na Tak. W planach jest również stworzenie mapki miejsc bez barier architektonicznych, wspólnie z redakcją Razem z Tobą.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz