24 czerwca 2016

Dni Elbląga


Podczas Dni Elbląga odbędzie się Forum Inicjatyw Pozarządowych. Będzie to "trzeci dzień trzeciego sektora". W tym samym czasie odbędą się Targi Ekonomii Społecznej.

Pejzaż organizacji pozarządowych w Elblągu to ponad 300 różnorodnych organizacji, aktywnych na polu działalności na rzecz najbardziej potrzebujących, pomocy społecznej, kultury, sportu, edukacji, opiece nad zwierzętami itp. itd.

W najbliższą niedzielę (26 czerwca) odbędzie już siedemnaste Forum Inicjatyw Pozarządowych. Po raz kolejny mieszkańcy Elbląga będą mogli pogłębić swoją wiedzę na temat inicjatyw Stowarzyszeń, Fundacji i innych organizacji w naszym mieście.

Nasza Arka również będzie widoczna na Forum.

Działania nasze to przede wszystkim cel założenia Wspólnoty Wiara i Światło, z której wyrośliśmy. W idei Jeana Vaniera to powstanie Arki, domu, w którym osoby niepełnosprawne żyją samodzielnie i samowystarczalnie. W naszym kraju, z różnych przyczyn, wygląda to trochę inaczej, ale Fundacja L'Arche działa i ma się dobrze. Chcemy dołączyć do tego niezwykłego dzieła.
Siedziba Stowarzyszenia mieści się w prywatnym domu, który właśnie na potrzeby samodzielnego życia osób niepełnosprawnych jest ponad potrzeby jego właścicieli. Tu zamieszkają Ci, którzy po śmierci rodziców nie będą mogli pozostać w warunkach samostanowienia o sobie. Większość podopiecznych będzie mieszkać u siebie, będą otoczeni troską i opieką, aby dopilnować choćby takich elementów życia jak regularność i terminowość opłat. Ale też i pozostałych funkcji zwykłego życia, jak remonty, zdrowie, dobry wygląd... itd. Dla nas ludzi nie obciążonych niepełnosprawnościami (zarówno fizycznymi jak i intelektualnymi) wiele funkcji życiowych wydaje się tak naturalnych, że nawet ich nie zauważamy. Niektórzy, w naszym społeczeństwie, muszą włożyć jakiś wysiłek, czasami naprawdę ogromny, w swoją codzienność, w zwyczajne czynności.

Każda organizacja widoczna na Forum Inicjatyw Pozarządowych będzie prezentowała swoje cele i dokonania. Może się zdarzyć, że mieszkańcy maja styczność z działalnością trzeciego sektora, wcale nie zdając sobie z tego sprawy. To bardzo ciekawy i bogaty obszar ludzkiego współistnienia. Warto się przyjrzeć bliżej.

Jednocześnie odbędą się Targi Ekonomii Społecznej. To dziedzina organizacji pozarządowych, gdzie łączą się cele społeczne z ekonomicznymi. Priorytetem dla zysków z działalności gospodarczej w organizacjach pozarządowych są potrzeby ludzi, ich rozwój osobisty oraz zawodowy.

W organizacjach pozarządowych powstają rzeczy wyjątkowe, niepowtarzalne i na naprawdę wysokim poziomie. Wielu koneserów może być mile zaskoczonych tym co powstaje np. w Warsztatach Terapii Zajęciowych, u Art Kreatywnych itp. Na pewno warto wspomnieć tu Stowarzyszenie Attacca, tworzące niezwykłe spektakle muzyczne.

Podczas Targów będzie można zapoznać się z oferowanymi produktami i usługami. I nie odejść z pustymi rękami.

Nasza Arka zaprasza. Spotkajmy się w niedzielę od 11:00 do 15:00, na Starym Rynku w Elblągu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz